طبقه بندی کوادکوپتر ها

طبقه بندی کوادکوپتر ها

کوادکوپتر (به انگلیسی: Quadcopter یا Quadrotor) وسیله ای با بال های چرخنده است که نیروی پرواز آن به کمک سه و یا چهار (و حتی بیشتر) پروانه عمودی تأمین می شود. کوادکوپترها مصارف متعددی دارند. برای مطالعات تحقیقی و جستجو کاربرد دارند، همچنین از آنها برای تصویر برداری هوایی نیز استفاده می شود. کوادکوپتر، کواد به معنای عدد ۴ می باشد و کوادکوپتر ها معمولاً از چهار موتور که چهار پروانه ثابت بر آن سوار شده تشکیل می شوند، هگزا کوپتر ها دارای ۶ موتور و اکتا کوپتر ها دارای ۸ موتور هستند و هر جفت پروانه در خلاف جهت هم، حرکت می کند. یک میکرو کنترلر جهت و سرعت چرخش را تنظیم می کند. با کم و زیاد کردن سرعت چرخش پروانه ها، گشتاور نیرو تغییر کرده و حرکت و یا فرود و اوج گرفتن، کنترل می گردد.کوادکوپتر یا همان Drone ها در زیر مجموعه مولتی روتور ها طبقه بندی می شوند . مولتی روتور ها دارای دامنه ی بسیار وسیع و گسترده ای هستند که دسته بندی های مختلفی من جمله تری کوپترها ، کوادکوپتر ها ، هگزا کوپتر ، اوکتاکوپتر و … در زیر مجموعه آن قرار میگیرند .

متداول ترین شکل Drone و مولتی روتور ها کوادکوپتر ها هستند

در سال های اولیه به چنین پرنده هایی که برای مصارفی همچون تفریح و سرگرمی وارد بازار شدند Drone گفته می شد . Drone ها بسیار سریع جای خود را میان افراد علاقه مند به پرواز پیدا کردند . البته لازم بذکر است کلمه Drone به سرعت جای خود را به کلمه کوادکوپتر داد .

کوادکوپتر متداول ترین و محبوب ترین شکل از پرنده های عمود پرواز بدون سرنشین است که در سه سطح تفریحی – سرگرمی ، نیمه حرفه ای و تخصصی دارای تنوع فوق العاده بالایی است . کوادکوپتر ها از ۴ بازو و ۴ موتور بهره برده اند و در میان عام مردم بسیار محبوب هستند و جایگاه ویژه ای دارند . در واقع کلمه Drone نیز نسبت به همین کوادکوپتر ها اطلاق می شود و اگر کاربری میگوید به Drone نیازمندم منظورش همان کوادکوپتر است .
کوادکوپتر و یا همان Drone ها به دلیل پرواز بسیار استیبل و رنج قیمتی های متنوع و تنوع بالا به سرعت در میان مردم رخنه کردند و امروزه شاهد این موضوع هستیم که گروهی فقط برای تفریح و تجربه ی لذت پرواز یک Drone خریداری می کنند .
البته لازم بذکر است کلمه drone میتواند به هر یک از دسته بندی های دیگر نیز گفته شود چرا که یک کلمه ی عام است اما اختصاصا چون پرنده های ۴ موتوره ( کوادکوپتر ها ) بیشتر در میان مردم جا افتاده اند میتوان گفت منظور از Drone همان کوادکوپتر است اما میتواند منظور یک کاربر از Drone مثلا هگزاکوپتر نیز باشد .از طرفی بسیار از کاربران به دنبال تجربه لذت پرواز هستند و یقینا یک کوادکوپتر در ابعاد ۵۰×۵۰ سانتی متر نیز میتواند پاسخ گوی نیز آنها باشد .
حال از جنبه ی دیگری به این موضوع بنگریم . یقینا سقوط و کرش برای تمامی مولتی روتور ها وجود دارد و جزء جدایی ناپذیر پرنده است . حال مقایسه کنید یک اوکتاروتور با ۸ بازو و یک کوادکوپتر با ۴ بازو سقوط کنند ! میزان خسارت دیده شده در کدام یک کمتر است ؟ یقینا در کوادکوپتر به دلیل اجزا کمتر و سایز کوچک تر خسارات کمتری وارد می شود .

دسته بندی کوادکوپتر ها

کوادکوپتر ها از نظر سایز و اندازه به ۳ دسته کلی تقسیم می شوند :

  1. نانو کوادکوپتر ها ، که ریز ترین مدل کوادکوپتر ها هستند .
  2. میکرو یا مینی کوادکوپتر ها که از دسته اول کمی بزرگ تر هستند . این ۲ دسته معمولا استفاده تجاری و کاربردی زیادی ندارند و بیشتر برای تفریح و سرگرمی ساخته و عرضه می شوند .
  3. دسته آخر نیز همان کوادکوپتر ها هستند که بسیار در مصارف تجاری مورد استفاده قرار می گیرند و جنبه ی سرگرمی نیز دارند .

کوادکوپتر ها از نظر داشتن و یا نداشتن دوربین نیز به ۳ دسته تقسیم می شوند :

  1. دسته ی اول کوادکوپتر هایی هستند که کلا دوربین ندارند و قابلیت نصب دوربین نیز برروی آن ها تعبیه نشده است . این دسته از پرنده ها بیشتر برای بازی و تمرین مورد استفاده قرار می گیرند .
  2. دسته دوم کوادکوپتر هایی هستند که دوربین ندارند اما قابلیت نصب دوربین را دارا می باشند . این دسته از پرنده ها بسیار پرفروش و کاربردی هستند چرا که دوربین های باکیفیت گوپرو ، شیائومی و اسپورت کم براحتی بر روی آن ها نصب می شود . بسیاری از کاربران در هنگام انتخاب و خرید کوادکوپتر به کیفیت دوربین توجه میکنند . اگر کیفیت عکاسی و فیلم برداری بسیار حائز اهمیت باشد خرید یک کوادکوپتر بدون دوربین و یک دوربین با کیفیت بسیار منطقی و عقلانی است .
  3. دسته آخر نیز کوادکوپتر هایی هستند که از طرف کمپانی به صورت پیشفرض دارای دوربین می باشند . بسیاری از پرنده های تفریحی سرگرمی دارای دوربین ، که در این دسته قرار می گیرند نیز قابلیت تعویض دوربین را دارند اما بسیاری از پرنده های حرفه ای که دارای دوربین و گیمبال هستند من جمله فانتوم ها قابلیت تعویض دوربین را ندارند و عملا به این کار نیز نیازی نیست . علت این امر این است که کیفیت دوربین آن ها بسیار بالاست و قطعا پاسخ گوی نیاز کاربران خواهد بود .

طبقه اول کوادکوپتر های تفریحی – سرگرمی هستند که معمولا رنج قیمتی بالایی ندارند . دسته بعدی کوادکوپتر های نیمه حرفه ای هستند . رنج قیمتی این محصولات معمولا بین ۱ تا ۳ میلیون پیش بینی شده است . کوادکوپتر های نیمه حرفه ای برآیندی از ویژگی های پرنده های تفریحی – سرگرمی و ویژگی های پرنده های تخصصی و حرفه ای را دارند .سته سوم پرنده های تخصصی و حرفه ای هستند که رنج قیمتی آن ها از ۳ میلیون شروع می شوند و تا بی نهایت ادامه دارند . درون های این دسته دارای جی پی اس و بازگشت به خانه دقیق هستند . معمولا آپشن های پروازی متعددی نیز دارند که برای کارها و پروژه های تخصصی و حرفه ای کاربرد دارد .

Drone های معروف

فانتوم کلمه ای بسیار نام آشناست که یقینا به گوش همه ی ما خورده است . فانتوم نام درونی از کمپانی بنام DJI در کشور چین است که همه ساله پرنده های بسیار تخصصی طراحی و روانه بازار جهانی میکند . این کمپانی فعالیت خود را از سال ۲۰۰۶ میلادی آغاز کرده است و امروزه یکی از بزرگترین کمپانی های دنیا در زمینه مولتی روتور است .

جدیدترین ساخته کمپانی معروف DJI محصولی است که هم اکنون مشاهده میکنید . DJI phantom 3-4K جدیدترین محصول از سری خانواده فانتوم ها می باشد.شرکت DJI با تولید و انتشار این محصول در جامعه جهانی موجب شگفتی همگان شد .فانتوم ها پرنده هایی هستند که در رده ی درون های تخصصی قرار میگیرند . امروزه تمامی پروژه های سینمایی و هالیوودی با فانتوم ها و یا مدل های دیگری من جمله اینسپایر ها که آنان نیز بسیار تخصصی هستند ثبت و ضبط می شود .

در نتیجه میتوان اذعان کرد کوادکوپتر ها دارای فواید بسیار گسترده ای هستند که هر کاربری بسته به نیاز خودش میتواند از آن بهره های گوناگونی ببرد . بهتر است این گونه بیان کنیم هر خانواده به یک کوادکوپتر نیاز دارد . اگر جنبه تجاری و مالی کوادکوپتر را کنار بگذاریم از بعد تفریحی و سرگرمی و تجربه لذت پرواز آنها به هیچ وجه نمی توان گذشت .

GPS بسیار دقیق ، پرواز بسیار نرم و استیبل ، مقاومت در برابر باد ، بازگشت به خانه دقیق و … از ویژگی های بارز فانتوم هاست . استفاده از این محصولات به دلیل دقت بالای آن ها بسیار آسان است به گونه ای که با یک آموزش ساده براحتی میتوان از آن ها بهره برد .

منبع : درناتوس | فروشگاه اینترنتی | آموزش کوادکوپتر

درباره نویسنده
...

درناتوس

1نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. نازنین گفت:

    بسیار عالی آموزش خوبی بود سپاس از درناتوس